Чотири кроки, які дозволять вирішити проблеми у сім’ї.

Враховуючи те, яку кількість читачів зібрала моя попередня стаття про, «Чотири типи стосунків у сім’ї, які свідчать про проблеми» я, як і обіцяв, сьогодні продовжу цю тему, зосередивши вашу увагу на тому, як правильно підходити до рушення сімейних проблем. А для їх успішного вирішення, складну ситуацію у родині, спочатку треба визначити саме як проблемну. Бо дослідження сімейних психологів по всьому світу свідчать, що нездатність сім’ї розпізнавати у себе наявність саме проблем – явище дуже розповсюджене. Наведу простий приклад: чоловік, якого регулярно пилить дружина, може постійно відповідати на її «столярні» забавки гнівом, роздратуванням, розчаруванням і т.д. І все це, замість того, щоб, спокійно обміркувавши цю ситуацію, та спробувати її виправити. Яким же чином, спитаєте ви? Послідовними кроками:
1) Ясно для себе усвідомити, що ситуація в їхніх стосунках з дружиною не просто погана, а саме проблемна. Погодьтесь, що як би у цього чоловіка, наприклад, в офісі почав погано працювати комп’ютер, за яким він постійно працює, то він не став би на нього ображатися. А замість цього поставився би до цієї ситуації, саме як до проблеми, постаравшись ефективно її вирішити.    
2) Уточнити саму проблему. Для того, щоб ефективно вирішити будь-яку проблему, спочатку треба зібрати якомога більше інформації про неї. Тобто, що саме в поведінці чоловіка викликає у його дружини таку реакцію.
3) Запропонувати шляхи вирішення. Все добре обміркувавши, відверто, але коректно, обговорити з дружиною цю проблему, та запропонувати варіанти щодо її подолання. При цьому, обов’язково, вислухати думку дружини з цього питання. А також її варіанти рішення.
4) Притворити спільно схвалені рішення у життя. Які б рішення ви разом ні ухвалили, їх все одно доведеться випробувати на практиці. І отримані результати, безумовно, треба обговорювати також разом, додаючи свіжі ідеї по їх корегуванню.       

Чому у родині настільки важливо розглядати будь-яку складну ситуацію, саме, як проблему?
Тому що тільки у такому випадку людина починає думати над її реальним вирішенням. Бо, коли ми дивимось на конфлікти в своїй родині просто, як на неприємні, але вже звичні складнощі, у нашій підсвідомості вмикається набір так званих автоматичних поведінкових реакцій. Іншими словами, якщо перед нами не проблема, а складність, то ми просто, на автоматі, пускаємо в хід вже відпрацьовані сценарії поведінки. І, якщо наші звичні дії при цьому не допомагають, то ми або намагаємося просто з цим змиритися (не звертати уваги на ці «складнощі»), або починаємо від цих складнощів тікати. Саме так, деякі сімейні пари, роками (!) живуть в одному і тому ж сімейному сценарії: «Допоки є сили терпіти один одного – тримаємося разом. Потім, коли настає черговий пік хронічного конфлікту – «розстаємось назавжди». Але, через певний проміжок часу, починаємо сумувати один за одним, і пробуємо знову жити разом, в надії, що вже тепер все вийде інакше… А далі, по колу, повторюється знову». Ось чому так важливо дивитися на складнощі як на проблеми, а не навпаки.     

Також, дуже важливу роль, при вирішенні сімейних проблем та конфліктів, відіграє той стиль спілкування, який найбільш притаманний членам конкретної родини. Зняття так званих комунікаційних бар’єрів між подружжям, у рази покращує і їхні взаємовідносини у побуті, і їхню здатність ефективно вирішувати виникаючи проблеми. Відверто кажучи, саме виникаючи проблеми і дають змогу побачити, перевіривши на практиці, наскільки родина ефективна насправді, а не лише в очах її членів. А тому, резюмуючи все сказане вище, я хочу підкреслити, що психологічний механізм вирішення сімейних проблем, добре працює тільки тоді, коли ви регулярно слідкуєте за його станом. Та активно працюєте самі, на налагодження комунікацій у родині. А якщо в вас виникли додаткові запитання, всіх запрошую на консультацію.

І дякую за увагу!     

Оригінал статті
«Чотири кроки, які дозволять вирішити проблеми у сім’ї»