Коли лінь йде нам на користь.

Напевно, вже всі в світі усвідомили ті руйнівні наслідки, які настали в наслідок пандемії COVID-19. Але, якщо спробувати подивитись на ці наслідки з об’єктивних позицій Позитивної Психології, вже зараз можна відмітити, що також значно зросла кількість людей яких накрила не лише пандемія, але і справжня лінь-матінка. А вона, як відомо, може спонукати нас не лише сидіти склавши руки, але і підлаштовувати під свої потреби весь навколишній світ. І саме це є однією з ключових рис, які відрізняють нас людей від тварин. Бо будь яка жива істота змушена підлаштовуватись під навколишнє середовище, і лише людина, завдяки абстрактному мисленню, здатна підлаштовувати будь-які зовнішні обставини під себе. Але якщо розбирати цю ситуацію в деталях, то треба відзначити, що взагалі лінь існує двох видів:

1. Лінь деструктивна. Така лінь може проявлятися у повній байдужості до всього, що відбувається як навколо людини, так і з нею самою. Вона може свідчити про наявність певної патології в характері самої людини, яка заважає її ефективній адаптації та нормальним стосункам з оточуючими. Та у крайніх своїх проявах – у разі повної відмови слідкувати за власною зовнішністю та гігієною – може свідчити навіть про певну психічну хворобу. До речі, сюди ж можна віднести і пресловуту прокрастинацію, яка, серед іншого, може бути спричинена дуже серйозною психічною виснаженістю (астенією) у даної людини.

2. Лінь конструктивна. А ось ця форма ліні може бути наслідком лише ситуативних чинників, та добре стимулювати людину з точки зору її креативних здібностей. А перелічити позитивні наслідки такої форми ліні – досить легко:

– Посилюється розумова діяльність. Коли людина, в наш час, змушена значно зменшити притаманну їй фізичну активність, це в свою чергу може посилити її активність інтелектуальну. Ми починаємо більше замислюватись над власним життям та набутим досвідом.

– Оптимізується власна праця. На зміну, часто хаотичному руху вперед приходить усвідомлення, що свої зусилля потрібно застосовувати більш розумно та виважено. А тому людина починає вчитися (якщо до цього не вміла) розставляти власні пріоритети, та більш прискіпливо ставитись до своїх бажань та нагальних потреб.

– Відкриваються очі на власні слабкі та сильні місця. Серед іншого, конструктивна лінь надає нам час і можливість познайомитись ближче з власною особистістю, та дає зрозуміти і переосмислити шляхи власного розвитку. Стає простіше визначити, що саме потрібно в собі підсилити, чи скорегувати для більш ефективної діяльності та праці.

– Відбувається позбавлення від зайвого стресу. Коли людина стає більш розважливою та розсудливою у власних вчинках, вона стає і більш акуратною та виваженню у прийнятті ризикованих рішень. Це, в свою чергу, зменшує ризик потерпіти невдачу та забезпечує краще збереження її нервової системи.

– Стимулює винахідливість. Ну, і нарешті, мабуть, головне – неймовірна кількість винаходів, від пральної машини до мікрохвильової пічки, стали можливими саме через нестримне бажання людей максимально полегшати та спростити собі власне, перш за все – побутове життя. А тому лінь дуже часто стає у пригоді тим, хто намагається оптимізувати власний побут, зробивши його ще більш легким та зручним.

Так ось підсумовуючи все вище сказане, які на мою думку потрібно з усього цього зробити висновки:
1) Лінь – це добре, але тільки якщо ви лінуєтесь ефективно.
2) Дуже важливо, щоб ви керували своєю лінню, а не вона вами.
3) Підлаштовуючи навколишній світ під себе, дуже важливо навчитися робити це без шкоди для нього. Бо зовнішнє середовище дуже погано виносить нашу лінь, коли вона стає деструктивною та руйнівною.

А тому я всім бажаю раціонального і дбайливого ставлення як до свого внутрішнього, так і до нашого спільного зовнішнього світу, які постійно, доповнюючи один одного, дають нам можливість жити повноцінно. І лише тоді, відомий вислів: «Лінь – двигун прогресу», отримає справжній переможний зміст, в наш непростий час боротьби з пандемією.

Дякую за увагу!

Оригінал статті:
«Коли лінь йде нам на користь»